Strona główna » Dla domu » Jak oszczędzać ciepło

Dla domu

Jak oszczędzać ciepło

Porady dla mieszkańców

Mamy dla Państwa kilka prostych rad, dzięki którym można ograniczyć swoje rachunki. Dzięki nim nawet bez modernizacji systemu grzewczego czy termoizolacji można obniżyć koszty ogrzewania w domu lub mieszkaniu. Ale najpierw trzeba zacząć od zmiany dotychczasowych nawyków dotyczących użytkowania ogrzewania.

Po pierwsze - określ swój komfort cieplny!

Wg specjalistów osoby w wieku do 45 lat najlepiej czują się w pomieszczeniach, w których temperatura wynosi 19-21°C, niemowlaki i osoby starsze preferują temperaturę o 1-2 stopnie wyższą. Nocą, gdy śpimy i jesteśmy zdrowi, temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 18°C. W kuchni, w zależności od wykonywanych w niej czynności wystarczy 18 °C lub 20 °C (gdy, przyrządzamy potrawy mamy dodatkowe źródło ciepła i nie ma potrzeby dogrzewać), natomiast w łazience 22 °C, żeby uniknąć wilgoci, a przede wszystkim czuć się komfortowo podczas kąpieli.
Określając najodpowiedniejszą temperaturę dla siebie unikniesz niepotrzebnego przegrzewania swojego mieszkania. Jest to o tyle istotne, że każdy wzrost temperatury o 1 stopień daje około 10% wzrostu kosztów ogrzewania!

Reguluj temperaturę za pomocą zaworu termostatycznego

Starajmy się tak wyregulować zawory termostatyczne tak, aby temperatury w poszczególnych pomieszczeniach dostosować do indywidualnych potrzeb każdego z nas oraz pory dnia. Ważna jest tutaj temperatura w pomieszczeniu, a nie temperatura grzejnika.
W okresie nocnym kiedy śpimy, spada zapotrzebowanie na ciepło. W pustym salonie i pokojach możemy zmniejszyć temperaturę o kilka stopni ustawiając zawór termostatyczny na niższe wartości.
W przypadku naszej dłuższej nieobecności w mieszkaniu zawór termostatyczny powinien być przykręcony do minimum, nie mniej jednak niż do temperatury 16°C. Wychłodzenie mieszkania poniżej tej temperatury może mieć negatywny wpływ na budynek, jego zawilgocenie i zagrzybienie.

Odsłoń grzejniki

Długie zasłony, zasłonięte meblami grzejniki i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. mogą pochłonąć nawet 20 % ciepła!
Grzejnik działa w sposób prawidłowy, jeżeli umożliwimy swobodny przepływ powietrza wokół niego. Zastawienie meblami grzejnika spowoduje, że będzie on oddawał ciepło do ogrzewanego pomieszczenia w bardzo ograniczonym zakresie i praktycznie będzie ogrzewał zastawiające go meble. Zasłonięcie grzejnika zasłoną spowoduje, że ogrzane powietrze będzie praktycznie od razu wywiewane przez nasze okna (zwłaszcza jeżeli są nieszczelne) i ciepło to zostanie bezpowrotnie stracone, a pokój będzie niedogrzany.
Radzimy więc tak przemeblować pomieszczenia, aby wszystkie grzejniki i zawory termostatyczne były odsłonięte i stosować zasadę "podwijania" firan i zasłon nad grzejnikami. Jeżeli istnieje taka możliwość, to nad grzejnikami warto zamontować półki. Dzięki temu ciepłe powietrze napływać będzie do środka pokoju a nie pod sufit.

Zamontuj ekrany przygrzejnikowe

Ekrany chronią przed bezpośrednim nagrzewaniem ściany przy grzejniku i ucieczką ciepła na zewnątrz. Zwłaszcza, jeśli grzejnik schowany jest we wnęce, czyli ściana w tym miejscu jest cieńsza. Ekran ma za zadanie odbijać promieniowanie cieplne i izolować nie dopuszczając do ogrzewania ściany. Zamontowane za grzejnikami ekrany, pozwalają zaoszczędzić około 4% kosztów ogrzewania.

Efektywnie wietrz mieszkanie

Celem wietrzenia pomieszczenia jest wymiana "zużytego" powietrza na "świeże" (czynność powinna wykonywana być kilka razy dziennie w tym obowiązkowo przed snem). Aby uzyskać ten efekt przy zminimalizowaniu strat ciepła (niezależnie praktycznie od temperatury zewnętrznej) należy:

Ten sposób wietrzenia zapewni nam pełną wymianę powietrza i jednocześnie nie utracimy ciepła "zmagazynowanego" w ścianach pokoju i meblach.

Nigdy nie uchylaj lekko lufcików lub okien na długi okres czasu! Efekt takiego "wietrzenia" będzie odwrotny; nie tylko nie przewietrzymy w sposób prawidłowy pomieszczenia, ale jeszcze dodatkowo spowodujemy wyziębienie ścian i wyposażenia, które są znakomitym akumulatorem ciepła. Nagrzanie tak "wywietrzonego" pomieszczenia wymagać będzie dostarczenia znacznie większej ilości ciepła, ponieważ oprócz konieczności ogrzania "świeżego" powietrza, będziemy musieli ogrzać także wyziębione ściany i meble.

Ograniczaj nadmiar wilgoci w mieszkaniu

Nie gotuj bez przykrycia, nie bierz długich kąpieli. Częściej korzystaj z prysznica zamiast kąpieli, bowiem koszty kąpieli w wannie są prawie cztery razy wyższe do kosztów kąpieli pod prysznicem.

Nie przegrzewaj pomieszczeń wspólnych

Rozejrzyj się po swoim budynku, a na pewno znajdziesz suszarnie, pralnie, pomieszczenia gospodarcze, piwnice gdzie temperatury są zbyt wysokie. Warto zacząć oszczędzać ciepło również tam. Nie należy jednak likwidować wszystkich grzejników w pomieszczeniach niemieszkalnych. Takie działanie może być przyczyną nie tylko zniszczeń w tych pomieszczeniach (wilgoć, grzyb, przemarzanie ścian, rdza), ale także konieczności dostarczenia większej ilości ciepła do pomieszczeń mieszkalnych sąsiadujących z takimi pomieszczeniami.

Zwracaj uwagę na swoje otoczenie

Jeśli zauważysz usterki w budynku:

jak najszybciej zgłoś je do Administratora budynku! Nie zapominając jednocześnie, aby samemu zamykać drzwi i okna na klatkach schodowych.

Jeżeli jesteś właścicielem domku i chcesz dowiedzieć się o inwestycjach, które zapewnią oszczędności związane z użytkowaniem ciepła kliknij tutaj.