Strona główna » Kim jesteśmy » Biuro prasowe » Aktualności » Informacja z dn. 20.09.2007 r.

Kim jesteśmy

Aktualności

Informacja z dn. 20.09.2007 r.

Toruń czeka na niepełnosprawnych cyklistów

 

I Ogólnopolski Integracyjny Wyścig Rowerowy Niepełnosprawnych
Z Biegiem Wisły Bez Barier EDF Tour


Już tylko godziny dzielą nas od rozpoczęcia 1. Ogólnopolskiego Integracyjnego Wyścigu Rowerowego Niepełnosprawnych "Z Biegiem Wisły bez Barier EDF TOUR" organizowanego przez Beskidzkie Zrzeszenie Sportowców Niepełnosprawnych START.

Od 21 do 23 września niepełnosprawni sportowcy na rowerach będą pokonywać setki kilometrów w biegu przez cala Polskę, od źródeł Wisły do jej ujścia w Gdańsku.

Zawodnicy pojada miedzy innymi przez: Wisłę, Oświęcim, Kraków, Tarnobrzeg, Puławy, Warszawę, Płock, Włocławek, Toruń, Bydgoszcz, Tczew, Gdańsk. W sumie pokonają niemal 1000 kilometrów.

Aby podkreślić nasze cele i chęć integracji w osobami niepełnosprawnymi podczas "Biegu Wisły bez Barier EDF Tour" zamierzamy odwiedzić władze miast, przez które poprowadzi trasa.

Przekażemy Prezydentom odwiedzanych miast List Otwarty zachęcający do współpracy z niepełnosprawnymi sportowcami - mówi Łukasz Szeliga, prezes BZSN START i organizator wyścigu..

Łukasz Szeliga dodaje: "Poprzez wyścig chcemy propagować aktywne formy spędzania wolnego czasu przede wszystkim wśród osób niepełnosprawnych. Liczymy na to, że dzięki imprezie osoby niepełnosprawne zobaczą, że nie są skazane na pasywność i przyłączą się do nas. W przyszłości chcemy, aby w wydarzeniu uczestniczyli nie tylko ludzie niepełnosprawni, ale i znane postacie ze świata sportu, sztuki oraz polityki"

Wyścig "Z Biegiem Wisły bez Barier EDF Tour" będzie miał charakter NON - STOP to znaczy, że będzie to sztafeta, w której minimum 2 sportowców pojedzie na zmianę z innymi uczestnikami imprezy, 24 godziny na dobę bez przerwy. W ten sposób zostanie ustanowiony czas wyjściowy dla wyścigów w latach kolejnych. Jest to bardzo duże wyzwanie dla sportowców, ale są z nami najlepsi. Zawodnicy, którzy wezmą udział w wyścigu "Z Biegiem Wisły bez Barier EDF Tour w 2007r.:

  • Katarzyna Rogowiec - na rowerze tradycyjnym. Polska Paraolimpijka; dwukrotna Mistrzyni Paraolimpijska z Turynu (2006) w biegach narciarskich na 15 km techniką klasyczną i na 5 km techniką dowolną. Jest jedyną osobą, która zdobyła medale dla Polski na tej Paraolimpiadzie.
  • Łukasz Szeliga - na rowerze tradycyjnym. W Nagano zajął 15. miejsce w slalomie. W Salt Lake City był 13. w slalomie, 11. w slalomie gigancie i 14. w supergigancie.
  • Janusz Wasil - na rowerze tradycyjnym. W roku 1994 zajął 1. miejsce w slalomie na Międzynarodowych Mistrzostwach Szwajcarii. Obecnie trenuje młodych zawodników w BZSN Start Bielsko.
  • Andrzej Szczęsny - na rowerze tradycyjnym. Największy sukces to wysokie piąte miejsce w slalomie gigancie podczas austriackich Mistrzostwach Świata. W ubiegłorocznej edycji PE był 10. w slalomie i 11. w supergigancie.
  • Tomasz Hamerlak - handbike 3 koła. W 2005 roku wywalczył pierwsze miejsce na Mistrzostwach Europy w Helsinkach w maratonie na wózkach, drugie miejsce na Mistrzostwach Europy w Helsinkach na dystansie 1.500 i 5.000 m, trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata na dystansie 1.500 i 5.000 m (Rio de Janeiro - Brazylia).
  • Zbigniew Baran - handbike 3 koła. W kadrze Polski od 1998 r. Udział w Mistrzostwach Świata kolarzy z niepełnosprawnością Bordeaux 2007.
  • Grzegorz Żyłkiewicz - handbike 3 koła. Zajął 3. miejsce w 13. Maratonie Solidarności i 21. miejsce w rozegranym w Heidelbergu 9. Maxi Maratonie.
  • Rafał Szumiec - handbike 3 koła. 4. miejsce na IV Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Narciarstwie Alpejskim Niepełnosprawnych EDF CUP.

Ogólnopolski Integracyjny Wyścig Rowerowy Niepełnosprawnych "Z Biegiem Wisły Bez Barier" wspiera EDF, lider w produkcji energii w Polsce. Dodatkowe informacje w załączeniu.

Szczegółowe informacje będzie można pobrać ze strony internetowej http://www.start.bielsko.pl