Strona główna » Kim jesteśmy » Biuro prasowe » Aktualności » Informacja z dn. 26.09.2007 r.

Kim jesteśmy

Aktualności

Informacja z dn. 26.09.2007 r.

EDF Tour 2007 dotarł do Torunia

I Ogólnopolski Integracyjny Wyścig Rowerowy Niepełnosprawnych (relacja)

Ponad 1000 kilometrów z południa na północ przebyli niepełnosprawni cykliści w ramach "I. Ogólnopolskiego Integracyjnego Wyścigu Rowerowego - Z Biegiem Wisły Bez Barier EDF Tour 2007". Wyścig wyruszył 21 września z Wisły, a zakończył trasę 23-go w Gdańsku. Toruń przywitał niepełnosprawnych po blisko dwóch dobach, w sobotę przed godziną 2300.Już wtedy niepełnosprawni mieli za sobą Wisłę - Ustroń - Skoczów - Pszczynę - Brzeszcze - Oświęcim - Smolarnię - Kraków - Tarnobrzeg - Sandomierz - Annopol - Puławy - Warszawę - nowy Dwór Mazowiecki - Płock i Lipno. Chwila dla zainteresowanych biegiem dziennikarzy przed Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu i w drogę, w kierunku Świecia i Gdańska. Na Westerplatte niepełnosprawni dotarli 23 września około godziny 900.

W regionie Pomorza i Kujaw odbyło się w sumie pięć etapów na trasie blisko 300 kilometrów. Wyścig "Z Biegiem Wisły bez Barier EDF Tour 2007" miał charakter NON - STOP-u to znaczy, że była to sztafeta, w której minimum 2 sportowców jechało na zmianę z innymi uczestnikami imprezy, 24 godziny na dobę bez przerwy.

Najwięcej trudności sprawiły zły stan nawierzchni dróg oraz niska temperatura z 21. na 22. września. Niektórzy też w ciągu blisko trzech dni nie zmrużyli oka.

W biegu uczestniczyli:

  • Katarzyna Rogowiec - na rowerze tradycyjnym. Polska Paraolimpijka; dwukrotna Mistrzyni Paraolimpijska z Turynu (2006) w biegach narciarskich na 15 km techniką klasyczną i na 5 km techniką dowolną. Jest jedyną osobą, która zdobyła medale dla Polski na tej Paraolimpiadzie.
  • Łukasz Szeliga - na rowerze tradycyjnym. W Nagano zajął 15. miejsce w slalomie. W Salt Lake City był 13. w slalomie, 11. w slalomie gigancie i 14. w supergigancie.
  • Janusz Wasil - na rowerze tradycyjnym. W roku 1994 zajął 1. miejsce w slalomie na Międzynarodowych Mistrzostwach Szwajcarii. Obecnie trenuje młodych zawodników w BZSN Start Bielsko.
  • Andrzej Szczęsny - na rowerze tradycyjnym. Największy sukces to wysokie piąte miejsce w slalomie gigancie podczas austriackich Mistrzostwach Świata. W ubiegłorocznej edycji PE był 10. w slalomie i 11. w supergigancie.
  • Tomasz Hamerlak - handbike 3 koła. W 2005 roku wywalczył pierwsze miejsce na Mistrzostwach Europy w Helsinkach w maratonie na wózkach, drugie miejsce na Mistrzostwach Europy w Helsinkach na dystansie 1.500 i 5.000 m, trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata na dystansie 1.500 i 5.000 m (Rio de Janeiro - Brazylia).
  • Zbigniew Baran - handbike 3 koła. W kadrze Polski od 1998 r. Udział w Mistrzostwach Świata kolarzy z niepełnosprawnością Bordeaux 2007.
  • Grzegorz Żyłkiewicz - handbike 3 koła. Zajął 3. miejsce w 13. Maratonie Solidarności i 21. miejsce w rozegranym w Heidelbergu 9. Maxi Maratonie.
  • Rafał Szumiec - handbike 3 koła. 4. miejsce na IV Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Narciarstwie Alpejskim Niepełnosprawnych EDF CUP.

Celem wyścigu była integracja społeczna osób niepełnosprawnych ze środowiskiem pełnosprawnym. To również dowód na to, że osoby z dysfunkcją ruchu nie muszą patrzyć na świat z perspektywy wózka inwalidzkiego. Organizatorem I. Ogólnopolskiego Integracyjnego Wyścigu Niepełnosprawnych Z Biegiem Wisły Bez Barier EDF Tour 2007 było Beskidzkie Zrzeszenie Sportowców Niepełnosprawnych START, które zapowiada już drugą edycję w przyszłym roku.

Toruńska Energetyka Cergia SA z ramienia grupy EDF, lidera w produkcji energii w Polsce, wsparła komunikacyjnie to niesamowite przedsięwzięcie.