Strona główna » Kim jesteśmy » Biuro prasowe » Aktualności » Informacja z dn. 17.09.2008 r.

Kim jesteśmy

Aktualności

Informacja z dn. 17.09.2008 r.

Relacja z EDF TOUR 2008

"Z Biegiem Wisły Bez Barier", czyli niepełnosprawni cykliści w Toruniu.

Już po raz drugi niepełnosprawni cykliści odwiedzili Toruń w ramach Rajdu EDF TOUR 2008. Tym razem trasę blisko tysiąca kilometrów pokonali w czterech etapach. Trzeci etap, z toruńskiego Nowego Rynku wyruszył w sobotę, 13. września o godzinie 9.03.


fot. H. Mechliński (uczestnik rajdu)

Gdy zawodnicy rozpoczynali etap z Torunia do Grudziądza mieli pokonane już ponad 500 kilometrów na trasie z Wisły przez Oświęcim, Kraków i Tarnobrzeg. Pozostał jeszcze Grudziądz - "to najkrótszy z etapów, liczący sobie zaledwie 80 kilometrów" - żartował na starcie koordynujący akcję, Łukasz Szeliga. Dzień później, cykliści wyruszyli do Gdańska.

Niepełnosprawnych cyklistów w wyścigu wspierali pełnosprawni pracownicy Spółek należących do Grupy EDF, patrona rajdu. Na trasie Toruń - Grudziądz, w ramach integracji społecznej, razem z niepełnosprawnymi cyklistami pokonywało trasę czterech pracowników (Olga Bieniecka, Robert Lewandowski, Henryk Mechliński i Ryszard Sulecki) Toruńskiej Energetyki Cergii SA, firmy należącej do Grupy EDF.

II ogólnopolski wyścig EDF TOUR 2008 "Z Biegiem Wisły Bez Barier" to kolejny dowód na to, że osoby z dysfunkcją ruchu nie muszą patrzyć na świat z perspektywy wózka inwalidzkiego. Wspierani przez pełnosprawne społeczeństwo jednoczą się z nim i sami lepiej odnajdują się w często nowej sytuacji.

Organizatorem wyścigu było działające od 1974 roku, Beskidzkie Zrzeszenie Sportowo Rehabilitacyjne "Start" w Bielsku Białej.

Zawodnikom po raz kolejny patronowała Grupa EDF w Polsce.


fot. H. Mechliński (uczestnik rajdu)

Wypowiedzi niektórych uczestników rajdu:

  • Łukasz Szeliga (Organizator zawodów) - "Bycie jednocześnie organizatorem i uczestnikiem tego typu przedsięwzięcia jest bardzo trudne, na szczęście byłem wspierany przez ekipę techniczną, z którą współpracuję od kilku lat i która tym razem również mnie nie zawiodła. Bardzo Wam dziękuję, a szczególnie Andrzejowi Lach, który od samego początku przygotowywał ze mną tą imprezę. Na samej trasie dzięki współpracy z byłym kolarzem - Andrzej Szczurek uzyskaliśmy najlepszy czas przejazdu i średnią w pierwszym etapie 31 km/h a w drugim 32km/h. Oczywiście nasz czas nie jest porównywalny z czasami rowerów ręcznych - handbików, dla moich kolegów którzy pokonali tą trasę jadąc rowerami ręcznymi jestem pełen szacunku i uznania dla ich wyczynu".
  • Zbigniew Wandachowicz (Mistrz Polski w Kolarstwie Niepełnosprawnych w kategorii handbike) - "Ten wyścig był dla mnie ciekawym wydarzeniem. Na szczęście dopisała nam pogoda. Wyczerpujący wyścig, przed wyścigiem jednak myślałem, że będzie gorzej... Do tej pory nie miałem okazji przejechania 150 km jednym ciągiem, tak więc też udało mi się dokonać na tym wyścigu czegoś po raz pierwszy. Mam nadzieję, że w drugiej części również dopisze pogoda a wiatr będą z nami".
  • Rafał Szumiec (handbike) - "Jako były kolarz górski lubię nadal wyzwania i chętnie biorę udział w zawodach tego typu. Jest to dla mnie walka z samym sobą i utwierdzanie się w przekonaniu, że koniecznie muszę zmienić rower, który musi być dla nie bardziej leżący. Poza tym udział w tym wyścigu jest dla mnie metodą na przygotowanie się do jazdy na nartach zimą".
  • Olga Bieniecka, Robert Lewandowski - (pracownicy Cergii) - Udział w II Ogólnopolskim Rajdzie Integracyjnym - "Z biegiem Wisły bez barier" oraz pokonanie dystansu 80 km dal nam wszystkim niesamowitą satysfakcję i podbudował wiarę we własne możliwości. A poznanie i przebywanie z niepełnosprawnymi sportowcami osiągającymi bardzo dobre wyniki, utwierdziło nas w przekonaniu, iż prawdziwą siłę człowieka poznaje się po jego otwartości na świat, determinacji w osiąganiu postawionych sobie celów oraz sile jego osobowości.

fot. H. Mechliński (uczestnik rajdu)