Strona główna » Kim jesteśmy » Biuro prasowe » Aktualności » Informacja z dn. 20.03.2010 r.

Kim jesteśmy

Aktualności

Informacja z dn. 20.03.2010 r.

Jak radzić sobie z wiosennymi wahaniami temperatury?

W nocy temperatura spada blisko zera, w ciągu dnia kiedy intensywnie świeci słońce podskakuje do 20 stopni Celsjusza. Co wówczas robić? Ogrzewać mieszkanie czy nie?

To nic nowego, ze pogoda lubi płatać nam figle a wiosną słupek rtęci w termometrze za oknem nie może ustać w miejscu i jak szalony przemieszcza się raz w górę raz w dół. Dzięki ciepłu przez cały rok nie musimy już wybierać między ciągłym grzaniem lub całkowitym wyłączeniem ogrzewania. Wystarczy indywidualny węzeł cieplny wyposażony w automatykę pogodową a nie odczujemy wiosennych wahań temperatury w naszych mieszkaniach. Pogodynka zainstalowana w węźle sama będzie "pilnować" odpowiedniej temperatury.

Ciepło przez cały rok pozwala korzystać z ogrzewania zawsze wtedy, kiedy tylko warunki atmosferyczne będą tego wymagać, także wiosną i latem. Automatyka pogodowa zapewnia samodzielne włączenie się procesu grzania wówczas, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej określonego poziomu. Ogrzewanie automatycznie się wyłącza, gdy tylko na zewnętrz temperatura wzrasta. Nowoczesna aparatura zainstalowana w węźle płynnie reguluje ilość ciepła w zależności od temperatury zewnętrznej i naszych potrzeb.

Niewielkie dogrzewanie mieszkań jest szczególnie istotne zwłaszcza w okresie wiosennym. Duże różnice temperatur w ciągu doby niekorzystnie wpływają na nasze samopoczucie a nawet zdrowie. Utrzymywanie w mieszkaniach stałego komfortu cieplnego zaoszczędzi nam kosztów i dogrzewania energochłonnymi urządzeniami elektrycznymi (słoneczka, nagrzewnice itp.). Unikniemy też przeziębień i kosztownych wizyt w aptekach.

Koszty korzystania z ciepła przez cały rok, w porównaniu do korzyści, są niewielkie. W przypadku standardowego budynku wielorodzinnego (trzy klatki, cztery piętra) klient ponosi roczne koszty większe o 1,6% od dotychczasowych, co daje jedynie ok. 2 zł dodatkowych kosztów ogrzewania przypadających miesięcznie na standardowe mieszkanie.
Za przedłużenie dostawy ciepła odbiorca nie ponosi dodatkowych opłat, płaci jedynie za faktycznie dostarczone ciepło, co więcej każdorazowa zmiana ustawień automatyki pogodowej (temperatury włączenia i wyłączenia ogrzewania) jest bezpłatna.

Aby skorzystać z ciepła przez cały rok należy wystąpić z pisemnym wnioskiem, w którym należy podać zewnętrzne temperatury włączenia i wyłączenia ogrzewania. Odbiorca posiadający indywidualny węzeł cieplny sam może decydować kiedy ma być ciepło w jego domu. Natomiast w przypadku mieszkańców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych wystarczy zgłosić się do administratora lub zarządcy budynku.