Strona główna » Kim jesteśmy » Biuro prasowe » Aktualności » Informacja z dn. 6.06.2016 r.

Kim jesteśmy

Aktualności

Informacja z dn. 6.06.2016 r.

Drzwi otwarte na budowie nowej elektrociepłowni gazowej.

Przyjdź i zobacz jak powstaje nowoczesna elektrociepłownia gazowa!

 

11.06 i 25.06 br. mieszkańcy Torunia będą mogli zobaczyć jak powstaje nowoczesna elektrociepłownia gazowa w PGE Toruń S.A.. W 2017 roku zastąpi ona obecne kotły węglowe i będzie ogrzewać torunian oraz produkować energię elektryczną dla regionu.

 

Zapraszamy mieszkańców do zwiedzania budowy elektrociepłowni gazowej , która powstaje na terenie PGE Toruń S.A. przy ul. Ceramicznej 6 w Toruniu. Podczas wizyty, z wiedzający będę mieli m. in. okazję dowiedzieć się w jaki sposób ciepło dociera z elektrociepłowni do budynków oraz jak zbudowany jest węzeł ciepłowniczy, dzięki któremu mamy ciepłą wodę w kranie i ogrzewanie w kaloryferach.

Ze względu na wymagane standardy bezpieczeństwa na budowie, prosimy zwiedzających o przyjście w wygodnym obuwiu na płaskiej podeszwie oraz w długich spodniach.

Aby móc uczestniczyć w zwiedzaniu należy zapisać się klikając na konkretną datę i godzinę (daty i godziny znajdują się na dole strony). Z uwagi na bezpieczeństwo uczestników i komfort zwiedzania, liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszenia.

 

Elektrociepłownia gazowa w PGE Toruń S.A., która w 2017 roku zastąpi obecne kotły węglowe, będzie wyposażona w wysokosprawną i niskoemisyjną instalację kogeneracyjną, czyli produkującą jednocześnie energię elektryczną i ciepło, o łącznej zainstalowanej mocy cieplnej 330 MWt oraz mocy elektrycznej ok. 100 MWe.

Nowa elektrociepłownia w długoletniej perspektywie zapewni ciągłość dostaw ciepła dla mieszkańców Torunia i poprawi bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej dla miasta i regionu. Dzięki zastąpieniu kotłów węglowych nową elektrociepłownią gazową, znacznie obniży się poziom emisji tlenków siarki (o 99%), tlenku azotu (83%) i pyłów (o 93%) przyczyniając się do znaczącej poprawy jakości powietrza w Toruniu.

Obecnie na placu budowy elektrociepłowni w PGE Toruń S.A. są główne podzespoły i urządzenia przyszłej elektrociepłowni czyli obydwa turbozespoły (turbina i generator) wraz z urządzeniami pomocniczymi, oba kotły odzysknicowe oraz cztery kotły szczytowo - rezerwowe. Gotowy jest również akumulator ciepła, który ma już docelową wysokość - prawie 45 metrów. Aktualnie na budowie pracuje każdego dnia ok. 400 osób.

Zaawansowanie budowy jest obecnie na poziomie ponad 70 procent.

 

Terminy zwiedzania: (kliknij na konkretną datę i godzinę)

11 czerwca (sobota)

I grupa: 9.30

II grupa: 12.00

III grupa: 14.00

25 czerwca (sobota)

I grupa: 9.30

II grupa: 12.00

III grupa: 14.00