Elektrociepłownia gazowa PGE Toruń, należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, była budowana przez 21 miesięcy w latach 2015 – 2017 i zupełnie zmieniła system ciepłowniczy Torunia. Jest ona przykładem transformacji ciepłownictwa, doskonale wpisując się w realizowany obecnie przez Grupę PGE kierunek nisko i zeroemisyjny.

27 marca 2017 roku po raz pierwszy energia elektryczna i ciepło dla torunian zostały wyprodukowane w nowych urządzeniach - turbinach gazowych typu lotniczego (używanych w samolotach Boeing 747) i kotłach odzysknicowych z wykorzystaniem akumulatora ciepła. Elektrociepłownia posiada również4 szczytowo-rezerwowe kotły dwupaliwowe (gaz-olej) uruchamiane przy większym zapotrzebowaniu mieszkańców na ciepło.

- Takie połączenie pracy urządzeń w naszej elektrociepłowni jest wykorzystaniem specyfiki systemów ciepłowniczych w polskich miastach, które pozwalają na pełne zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji. Stanowi również dodatkowe bezpieczeństwo w produkcji energii elektrycznej i ciepła. Po 5 latach pracy naszej elektrociepłowni wiemy, że transformacja energetyki w Toruniu w postaci zastosowania technologii gazowej była dobrą decyzją. Zyskały na tym i system ciepłowniczy, który jest bardziej efektywny i środowisko naturalne. Nowa elektrociepłownia jest całkowicie bezodpadowa i emituje mniej o 95% dwutlenku siarki i pyłów ogólnych oraz o połowę mniej tlenków azotu niż przy użyciu paliwa węglowego. Podsumowując, jako torunianie zyskaliśmy czystsze powietrze w Mieście, w którym żyjemy – mówi Robert Kowalski, prezes zarządu PGE Toruń.

Elektrociepłownia PGE Toruń ma moc elektryczną 107,1 MWe, a cieplną 357,6 MWt, co pozwala na pokrycie obecnych potrzeb cieplnych odbiorców i nowych klientów, przyłączających budynki do sieci ciepłowniczej. Dzięki zastosowanym urządzeniom elektrociepłownia jest dynamiczna - turbiny gazowe zostają uruchomione w ciągu 10 minut i elastyczna, gdyż dostosowuje swoją pracę do potrzeb klientów ciepła, a produkowana energia wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Torunia.

- Nasza elektrociepłownia z racji swojej nowoczesności i stosowanej technologii cieszy się dużą popularnością wśród branżystów i mieszkańców regionu. Z okazji jubileuszu elektrociepłowni planujemy, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna, zaprosić mieszkańców jesienią na nocne zwiedzanie - dodaje prezes Robert Kowalski.

Toruńska elektrociepłownia, dzięki zastosowaniu lotniczych turbin gazowych oraz wykorzystania akumulatora ciepła w systemie ciepłowniczym, jest jedną z najbardziej innowacyjnych w Polsce. W Polsce jest tylko kilka elektrociepłowni wykorzystujących akumulator, w tym elektrociepłownia krakowska, należąca również do PGE Energia Ciepła, spółki z Grupy PGE. Budowa elektrociepłowni gazowej PGE Toruń była też jedną z największych inwestycji realizowanych w ostatnich latach w Toruniu.

pgetorun_site