Podobnie jak w ubiegłych latach, również i w 2021 roku, w ramach programu „Dzielimy się ciepłem” PGE Toruń wsparła organizacje, które pomagają innym potrzebującym. W ten sposób toruńska spółka pomaga fundacjom i stowarzyszeniom spełniać ich misje. W tym roku każda z 4 organizacji otrzymała czek na 10 tysięcy złotych. Były to: Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem, Zespół Opieki Paliatywnej  im. Jana Pawła II  Hospicjum „Światło”, Prowincja Toruńska Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety oraz Toruńskie Towarzystwo Ochrony Praw Zwierząt w Toruniu.

- Corocznie w okresie przedświątecznym dzielimy się ciepłem nie tylko tym produkowanym w naszej elektrociepłowni gazowej, ale tym ciepłem, którym możemy obdarzyć potrzebującego i skrzywdzonego. Przekazanie finansowego wsparcia organizacjom pożytku publicznego w ramach projektu „Dzielimy się ciepłem” to nasz niewielki wkład w codzienną pomoc, którą dają te fundacje i stowarzyszenia swoim podopiecznym – mówi Robert Kowalski, prezes zarządu PGE Toruń.  

PGE Toruń od ponad 12 lat wspiera lokalne i regionalne organizacje pożytku publicznego, których misją i celem statusowym jest pomaganie innych. Na ten cel w ciągu tych lat przeznaczyła już blisko 600 tysięcy złotych. W tym roku pomoc trafiała zarówno do organizacji m.in. wspierających dzieci z niepełnosprawnościami, osoby wymagające paliatywnej opieki, ale też pomagającym poszkodowanym zwierzętom.

- Bardzo cieszymy się z otrzymanej pomocy finansowej. Nasze Hospicjum im. Jana Pawła II w Toruniu realizuje świadczenia z zakresu opieki paliatywnej od 1993 roku. Miesięcznie pod opieką domową mamy prawie 250 chorych, a całodobową opieką paliatywną rocznie obejmujemy ponad 350 osób terminalnie chorych, wymagających stałej  specjalistycznej opieki medycznej. To z jednej strony praca trudna i wymagająca wiele empatii, zrozumienia i cierpliwości, a także indywidualnego podejścia do każdego pacjenta i jego rodziny, ale dająca wiele satysfakcji z niesionej pomocy. Stąd tym bardziej cieszy dostrzeżenie przez firmy takie jak PGE Toruń i PGE Energia Ciepła pełnionej przez nas misji– mówi Jacek Kubiczak p.o. Dyrektora Hospicjum im. Jana Pawła II w Toruniu

 - Działamy od 2008 roku, pomagając potrzebującym zwierzętom - tym bezdomnym, ale niestety często tym, które są krzywdzone przez swoich właścicieli.  Ta otrzymana pomoc finansowa od PGE Toruń i PGE Energia Ciepła pomoże nam w leczeniu schorowanych zwierząt, będących pod naszą opieką i zapewnieniu im podstawowych warunków do życia. Dziękujemy za to wsparcie – mówi Piotr Korpal, prezes Toruńskiego Towarzystwa Ochrony Praw Zwierząt w Toruniu.

Dzielimy się ciepłem

Program "Dzielimy się ciepłem" ma na celu wsparcie osób i instytucji poprzez dopłaty do rachunków za ciepło i ciepłą wodę użytkową. Skierowany jest do najbardziej potrzebujących odbiorców, w tym organizacji pożytku publicznego, korzystających z ciepła sieciowego w miastach, w których PGE Energia Ciepła ma swoje elektrociepłownie, m.in. w Toruniu, Gdańsku, Wrocławiu, Siechnicach, Zielonej Górze, Krakowie, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Lublinie, Kielcach, Szczecinie, Zgierzu i Rzeszowie.

Historia inicjatyw związanych z wsparciem społecznie wrażliwych odbiorców ciepła sięga ponad dekadę wstecz. Od 2019 r. lokalne programy pomocowe prowadzone są w ramach ogólnopolskiego programu „Dzielimy się ciepłem”. W 2020 r. w ramach programu PGE Energia Ciepła wsparła 29 organizacji pożytku publicznego, korzystających z ciepła sieciowego i niosących pomoc potrzebującym na łączną kwotę 427 tys. zł. Z kolei w 2019 r. dla potrzebujących przekazano kwotę 300 tys. zł.

W 2019 r. Program został wyróżniony przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu  wśród sześćdziesięciu projektów społecznych biznesu, które miały największą wartość dla społeczeństwa w mijającym 30-leciu. Ranking przygotował ośrodek analityczny THINKTANK oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Program „Dzielimy się ciepłem” był również nominowany do Nagrody Obywatelskiej przyznawanej przez Prezydenta RP.

pgetorun_site