Od 10 lat PGE Energia Ciepła i PGE Toruń we współpracy ze Stowarzyszaniem na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół" wspierają odbudowę (tzw. restytucję) objętych ścisłą ochroną sokołów wędrownych w Polsce i wyposażyły w 2019 roku nowe gniazdo toruńskich sokołów wędrownych w kamery do podglądu online oraz możliwość streamingu obrazu z gniazda. Dzięki temu przedsięwzięciu, od ubiegłego roku można śledzić życie i okres lęgowy sokołów wędrownych na kominie toruńskiej elektrociepłowni, ale także w Gdyni i Lublinie.

Sokół wędrowny to najszybsze zwierzę na świecie. Podczas pikowania może osiągnąć prędkość aż 380 km/h. Ciekawostką jest, że sokół wędrowny wbrew swojej nazwie gatunkowej jest ptakiem osiadłym. Dorosłe sokoły przez cały rok przebywają w okolicach swoich rewirów lęgowych. Wędrówki odbywają jedynie młode osobniki. Z gniazd na naszych kominach wyfrunęło łącznie 36 młodych sokołów, a w 2019 r. doczekaliśmy się ich 14.

Zaangażowanie PGE Energia Ciepła w odbudowę gatunku sokołów wędrownych w Polsce przyczynia się do zwiększenia wrażliwości na otaczające nas środowisko naturalne. Liczba wejść on-line na podglądy (w Toruniu, Gdyni i Lublinie) w 2019 roku wyniosła 1 153 277; liczba użytkowników unikalnych szacowana jest na ponad 190 000.

Sokoły gniazdujące na kominach elektrociepłowni PGE Energia Ciepła można oglądać pod linkami:

pgetorun_site