27 marca 2022 roku mija 5 lat, odkąd elektrociepłownia gazowa PGE Toruń rozpoczęła produkcję ciepła i energii elektrycznej dla ponad 100 tysięcy torunian. W nowej elektrociepłowni zastąpiono węgiel technologią gazową oraz rozpoczęto wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w kogeneracji. Toruńska elektrociepłownia gazowa jest całkowicie bezodpadowa i emituje o 95 proc. mniej dwutlenku siarki i pyłów niż w przypadku wykorzystania paliwa węglowego.

 

Elektrociepłownia gazowa PGE Toruń, należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, była budowana przez 21 miesięcy w latach 2015 – 2017 i zupełnie zmieniła system ciepłowniczy Torunia.

27 marca 2017 roku po raz pierwszy energia elektryczna i ciepło dla torunian zostały wyprodukowane w nowych urządzeniach - turbinach gazowych typu lotniczego (używanych w samolotach Boeing 747) i kotłach odzysknicowych z wykorzystaniem akumulatora ciepła. Elektrociepłownia posiada również4 szczytowo-rezerwowe kotły dwupaliwowe (gaz-olej) uruchamiane przy większym zapotrzebowaniu mieszkańców na ciepło.

Elektrociepłownia PGE Toruń ma moc elektryczną 107,1 MWe, a cieplną 357,6 MWt, co pozwala na pokrycie obecnych potrzeb cieplnych odbiorców i nowych klientów, przyłączających budynki do sieci ciepłowniczej. Dzięki zastosowanym urządzeniom elektrociepłownia jest dynamiczna - turbiny gazowe zostają uruchomione w ciągu 10 minut i elastyczna, gdyż dostosowuje swoją pracę do potrzeb klientów ciepła, a produkowana energia wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Torunia.

Nowa elektrociepłownia jest całkowicie bezodpadowa i emituje mniej o 95% dwutlenku siarki i pyłów ogólnych oraz o połowę mniej tlenków azotu niż przy użyciu paliwa węglowego.

Toruńska elektrociepłownia, dzięki zastosowaniu lotniczych turbin gazowych oraz wykorzystania akumulatora ciepła w systemie ciepłowniczym, jest jedną z najbardziej innowacyjnych w Polsce. W Polsce jest tylko kilka elektrociepłowni wykorzystujących akumulator, w tym elektrociepłownia krakowska, należąca również do PGE Energia Ciepła, spółki z Grupy PGE. Budowa elektrociepłowni gazowej PGE Toruń była też jedną z największych inwestycji realizowanych w ostatnich latach w Toruniu.

pge-torun-elektrocieplownia-intranet.jpg
logo-norwey-gratns.jpg

Projekt budowy elektrociepłowni gazowej w Toruniu został dofinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014. Dodatkowe informacje związane z dofinansowaniem są na stronie PGE Energia Ciepła. 

 

 

 

 

 

#5latelektrociepłownigazowej:

W ciągu 5 lat:

  • wyprodukowano około 2,245 TWh energii elektrycznej, która wystarczyłaby na pokrycie potrzeb przeciętnego gospodarstwa domowego na blisko 750 000 lat;
  • wyprodukowano około 12 500 TJ ciepła, które wystarczyłoby na ogrzanie wielorodzinnego budynku przez ponad 11 000 lat.
  • turbiny gazowe przepracowały łącznie 52 000 godzin. W tym czasie były myte 50 razy i każda z nich przeszła 6-krotny przegląd.
  • uniknięto 100 tysięcy ton odpadów (żużel, popiół), które powstałyby gdyby elektrociepłownia  wykorzystywała węgiel.

Czy wiesz, że:

  • w ciągu 1 godziny: elektrociepłownia gazowa oddaje do sieci 85 MWh energii elektrycznej, co wystarczyłaby na zapotrzebowanie przeciętnego gospodarstwa domowego na ponad 21 lat;
  • w ciągu 1 godziny: turbina gazowa zużywa tyle m3 gazu ile wynosi zapotrzebowanie na gaz (ogrzewanie,  podgrzanie wody i gotowanie) domu jednorodzinnego w ciągu 5-6 lata.
  • turbiny gazowe (LM 6000) zainstalowane w elektrociepłowni wykorzystywane są w Boeingu 747, w tym Air Force One.
  • turbozespół (turbina + generator) służący do produkcji energii elektrycznej waży aż 210 ton, czyli tyle ile 35 dorosłych słoni.
  • akumulator to innowacyjny zbiornik do gromadzenia ciepła (jak gigantyczny „termos”), który pomieści aż 12 tysięcy ton wody, czyli ilość, która znajduje się w połowie 267 kilometrowej sieci ciepłowniczej Torunia.
pgetorun_site