PGE Toruń i PGE Energia Ciepła, od około 10 lat współpracują ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, które zamontowało na kominie gniazdo dla sokołów wędrownych. Trzy lata temu, pierwsza para tych chronionych ptaków osiedliła się w gnieździe toruńskiej elektrociepłowni i złożyła jaja, z których wykluły się młode.

PGE Energia Ciepła i PGE Toruń we współpracy ze Stowarzyszaniem na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół" wyposażyło w 2019 roku nowe gniazdo toruńskich sokołów wędrownych w kamery do podglądu online i możliwość streamingu obrazu z gniazda. Dzięki temu przedsięwzięciu, od 2019 roku można śledzić życie sokołów wędrownych na kominie PGE Toruń.

W drodze konkursu dla internautów organizowanego przez Stowarzyszenie „Sokół", toruńskie sokoły otrzymały imiona związane ściśle z Toruniem – Katarzynka i Piernik. Toruńskie sokoły doczekały się w 2019 roku czwórki młodych, które szczęśliwie opuściły gniazdo i rozpoczęły dorosłe życie.

Nie tyko toruńskie sokoły można podglądać online – PGE Energia Ciepła dba i rozpowszechnia wiedzę o sokołach wędrownych również poprzez podgląd gniazd w Gdyni i Lublinie. Zaangażowanie PGE Energia Ciepła i PGE Toruń w odbudowę gatunku sokołów wędrownych w Polsce przyczynia się do rozpowszechnianie wiedzy na temat prac związanych z odbudową gatunku oraz zwiększenia wrażliwości zarówno pracowników, jak i mieszkańców, na otaczające nas środowisko naturalne. Liczba wejść on-line na podglądy (w Toruniu, Gdyni i Lublinie) w 2019 roku wyniosła 1 153 277; liczba użytkowników unikalnych szacowana jest na ponad 190 000.

Toruńskie sokoły na kominie PGE Toruń można oglądać online pod linkiem:

http://peregrinus.pl/pl/torun

Obserwuj on-line życie sokołów wędrownych w Toruniu:

pgetorun_site