Proste metody na oszczędzanie ciepła:

Dostosuj temperaturę pory dnia i rodzaju pomieszczeń

Optymalna temperatura w pomieszczeniach to średnio 20 stopni C, ale zależy od pomieszczeń np. w kuchni wystarczy 18 stopni C (gdy gotujemy mamy dodatkowe źródło ciepła), w sypialni na noc 18 stopni C. W nocy potrzebujemy niższej temperatury, niż za dnia – stąd przed pójściem spać warto przesunąć termostat na niższy poziom (I-II).

  •  Pamiętaj! Termostat na poziomie I oznacza: 16 oC, II poziom: 18 oC, III poziom: 20 oC, IV poziom: 22 oC, V poziom: 24 oC.

Prawidłowo wietrz pomieszczenie 

Pomieszczenia wietrz krótko i intensywnie, zakręcając wcześniej termostaty przy grzejnikach. Gdy poczujesz powiew świeżego powietrza w pokoju zamknij okno. Zimne powietrze szybko się ogrzeje. Zimne powietrze jest cięższe od ciepłego i po otwarciu okna opadnie na podłogę, wzbijając jednocześnie ciepłe powietrze do góry. Nastąpi naturalna cyrkulacja powietrza. Po zamknięciu okna odczekaj 10 min. i odkręć termostat.

Kontroluj ciepło wychodząc z domu ogranicz ogrzewanie 

Kontroluj ogrzewanie korzystając z zamontowanych na grzejnikach termostatów. Wychodząc z domu ogranicz ogrzewanie, ale nie wyłączaj go całkowicie - przesuń termostat na poziom I-II.  

Nie zasłaniaj grzejników meblami i zasłonami 

Długie zasłony, zasłonięte meblami grzejniki i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. mogą pochłonąć nawet 20% ciepła! Ciepło zamiast ogrzewać pokój krąży i jest pochłaniane przez materiały i meble. Meble powinny być ustawione w odległości przynajmniej 1 metra od grzejnika. Zasłony i firanki powinny sięgać maksymalnie do parapetu nad grzejnikiem.

Unikaj otwieranie okien w częściach wspólnych 

Unikaj otwierania okien w części wspólnej budynku bez powodu – wychłodzone klatki schodowe pobierają ciepło z mieszkań obniżając panującą w nich temperaturę. Warto też rozejrzeć się po swoim budynku, czy nie znajdziesz miejsc takich jak suszarnie, pralnie, pomieszczenia gospodarcze, piwnice gdzie temperatury są zbyt wysokie – warto je ograniczyć. 

Korzystaj z energii słonecznej w ciągu dnia, a na noc zasłaniaj okna 

Jeśli Twoje mieszkanie jest w nasłonecznionym miejscu nie zasłaniaj okien w mieszkaniu w ciągu dnia. W naturalny sposób ogrzejesz mieszkanie. Na noc używaj żaluzji, zasłon lub okiennic, dzięki którym zasłaniając okna, zapobiegasz zbędnym utratom ciepła.​​​​​

  • Pamiętaj!  Obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 2 oC to oszczędność 5% ciepła, 4 oC to aż 10%